Вимоги до виробників стандартних зразків. Частина 1

Posted by   oratorslova
13/06/2018
Вимоги до виробників стандартних зразків. Частина 1

Стандартні зразки використовуються для калібрування вимірювальних приладів, в т.ч. ІЧ аналізаторів зерна в якості еталону.

Також контрольні зразки застосовуються при:

  • звіряння між різними лабораторіями, з метою оцінки компетентності або перевірки використовуваних прямих методів аналізу речовин і матеріалів;
  • виникненні спірних питань при відправці зернових культур на експорт і продаж контрагентам на внутрішньому ринку.
Приклад з області аналізу якості зерна

Чим більше перелік вимірювального обладнання: інфрачервоні аналізатори, стаціонарні термогравіметричні і переносні діелектричні вологоміри, тим частіше лабораторії потребують стандартних зразків зерна і насіння для регулярного контролю точності вимірювань (калібрування, настроювання).

Також не можна не відзначити і таке поняття як культура і дисципліна вимірювань.

Через не професіоналізм персоналу лабораторій, порушення термінів повірки приладів і не регулярне технічне обслуговування, складається ситуація, при якій за достовірність результату не може поручитися ніхто.

Єдність вимірювань - стратегічна мета, досягти яку неможливо без стандартних зразків

Крім того, референтні зразки зерна необхідні в таких випадках:

  • коригування або будівництво нової калібрувальної кривої після заміни інфрачервоної лампи аналізатора;
  • ремонт і настройка оптико-механічної частини (дифракційної решітки і крокового двигуна) ІЧ аналізатора;
  • необхідність в багатофакторному аналізі нових видів зернових, бобових і олійних культур - наприклад до останнього часу досліджувалися лише пшениця і овес, а тепер: соя, соняшник і ріпак, а також макуху і шрот;
  • лабораторний аналіз на нові компоненти - наприклад раніше тільки на білок і вологість, а тепер виникла необхідність калібрувати аналізатор на вміст клейковини і жир (в залежності від виду зернової культури) по стандартним зразкам;
  • розробка нового калібрування на виведені селекційні сорти;
  • перевірка достовірності показань по референтним зразкам іншого обладнання: прилад визначення числа падіння (контрольний зразок дозволить виявити якщо наприклад датчик не точно визначає за часом момент опускання шток-мішалки), пурка - для визначення натури зерна.

Хімічна лабораторія, яка виконує аналіз зерна непрямим методом і настроює вимірювальні прилади по еталонним зразкам, може використовувати цей факт як конкурентну перевагу.

Які вимоги пред'являються до виробників стандартних зразків?

Виробник контрольних зразків - компетентна організація, що несе відповідальність за властивості зразків, з урахуванням метрологічних невизначеностей, видачу паспорта на референтний зразок.

Виробник стандартних зразків (ВСЗ) також відповідає за зберігання в належних умовах без втрати кількісних або якісних властивостей.

Схема виробництва контрольних зразків для калібрування експрес аналізаторів

Контрольний зразок - стабільний і однорідний об'єкт (матеріал) з властивостями, підтвердженими певної метрологічною процедурою.

Приклад.

Кожний еталонний зразок зерна досліджується по ряду властивостей в декількох сертифікованих лабораторіях, що мають акредитацію ISO 17025.

Це необхідно, щоб мати незалежне підтвердження достовірності показань з декількох джерел - знизити метрологічну невизначеність, щоб при калібрування вимірювального і аналітичного обладнання (експрес аналізатори та ін.) зі стандартних зразків, показники якості зерна не викликали сумнівів.

контрольний зразок зерна пшениці для настройки аналізатора і побудови калібрувальної кривоїНаприклад, контрольний зразок пшениці має наступні підтверджені властивості:

  • вологість;
  • число падіння;
  • масова частка білка;
  • масова частка сирої клейковини;
  • натура зерна.

Виробник стандартних зразків повинен мати в наявності еталони з кількома значеннями з діапазону, щоб зробити калібрування вимірювального приладу по ряду контрольних точок.

Наприклад, щоб відкалібрувати інфрачервоний аналізатор, необхідно хоча б 3 значення, щоб побудувати калібрувальну криву, а ще краще 5 контрольних зразків зерна.

ВСЗ повинен мати необхідний досвід, персонал зі спеціальними знаннями, обладнання для виробництва референтних зразків.

Структура управління виробника стандартних зразків повинна мати на увазі об'єктивність, неупередженість незалежно від прийому, звільнення і кількості персоналу.

Співробітники ВСЗ повинні діяти строго в рамках посадових процедур, в не залежності від фінансових, майнових, особистих психологічних та інших причин, що можуть вплинути на метрологічну невизначеність референтних зразків.

З метою недопущення створення контрольних зразків неналежної якості:

  • персонал ВСЗ повинен мати прямий зв'язок з керівництвом, для негайного реагування та прийняття управлінських рішень;
  • персонал повинен мати належний рівень освіти, професійної компетентності, а кількість співробітників повинна відповідати необхідному для реалізації всіх етапів виробництва, зберігання і продажу еталонних зразків зерна;
  • керівництво ВСЗ має розробити систему менеджменту, контролю і оцінки персоналу, а також початкового навчання та подальшого підвищення кваліфікації з урахуванням діючих національних і міжнародних законів, методик, нормативів, ДСТів.

Виробник стандартних зразків зобов'язаний забезпечити конфіденційність як по відношенню до замовників, так і по відношенню до сертифікованої лабораторії, яка видає паспорт на контрольний зразок.

Приклад.

ВСЗ є носієм інформації про стан вимірювального обладнання зерновий лабораторії - замовника.

Про це можна побічно судити по замовленим референтним зразкам зерна.

Замовлення зразків може свідчити (хоча це не завжди факт), що лабораторне обладнання підлягає перевірці, контролю або калібрування і теоретично може видавати не достовірні значення.
Ця інформація є конфіденційною і повинна залишатися у виробника контрольних зразків, оскільки при розголошенні може дати іншим лабораторіям конкурентну перевагу на ринку.

Виробник стандартних зразків зерна повинен бути юридичною особою, що несе відповідальність за всю діяльність компанії на всіх етапах створення зразків.

ВСЗ може залучати суміжні організації для виконання одного або декількох етапів виробництва контрольних зразків:

  • відбір матеріалу;
  • транспортування;
  • забезпечення однорідності і стабільності;
  • лабораторні дослідження властивостей еталонного зразка;
  • упаковка і зберігання;
  • реалізація замовнику.

У наведеній вище графічній схемі виробництва стандартних зразків реалізована одна з моделей, при якій субпідряднику доручається проведення лабораторних досліджень якості зерна, а всі інші функції бере на себе ВСЗ.

Можливі й інші алгоритми взаємодії.
Наприклад передати функцію відбору еталонних зразків зерна субпідряднику.
Однак компаніям - субпідрядникам не можна делегувати процедури:

  • визначення переліку властивостей і метрологічних невизначеностей контрольних зразків;
  • планування виробництва референтних зразків, включаючи технологічне обладнання, персонал і менеджмент;
  • підбір інших субпідрядних підприємств.

У разі делегування повноважень ключова умова - досвід, компетентність виконавця повинні бути достатні для реалізації частини покладених на нього завдань.
Для субпідрядників також зберігається вимога конфіденційності всієї отриманої інформації щодо контрольних зразків зерна.