Стандартні зразки зерна - основні поняття, визначення та приклади

Posted by   oratorslova
10/06/2018
Стандартні зразки зерна - основні поняття, визначення та приклади

З шкільного курсу відомо, що в спеціальних умовах зберігаються еталони довжини, ваги і т.д., які ніхто в світі не ставить під сумнів.
Це у своєму роді стандартні зразки, первинні еталони, за якими можуть виготовлятися вторинні еталони і т.д.

Контрольні зразки речовин і матеріалів це еталони для відтворення відповідних одиниць вимірювань величин, що характеризують властивості або склад і повинні застосовуватися при проведенні метрологічних робіт, для перевірки і градуювання вимірювальних приладів

Приклад.

Стандартні зразки зерна поставляються лабораторіям з аналізу якості зерна для калібрування інфрачервоних аналізаторів, вологомірів.

лабораторне обладнання


Чи може зернова лабораторія самостійно зробити дослідження "мокрим", хімічним методом і за результатами аналізу відкалібрувати аналізатор на вологість, білок, клейковину і т.д. без референтних (еталонних) зразків зерна?
Теоретично так.

Практично ніхто не поручиться за достовірність результатів через не репрезентативних відібраних проб зернових, бобових, олійних культур, макухи, шроту і т.д. в несертифікованих за міжнародними стандартами лабораторії.

  1. Необхідний максимально широкий набір зразків зерна з різних регіонів, полів, умов зростання, з различающимися погодними умовами, органолептичними властивостями і т.д. Так і формується база стандартних зразків, в ідеалі з десятків тисяч проб зерна.

    Простіше кажучи, якщо для аналізатора навіть від самого просунутого бренду складається калібрувальна крива за зразком зерна, отриманого з одного поля (який не може вважатися контрольним, референтним), при надходженні інших зразків для дослідження, похибка може бути неприпустимо велика.
  2. При суперечках за показниками якості, арбітром може виступати тільки результати сертифікованої лабораторії, результати якої беззастережно визнаються всіма учасниками ринку.

Стандартні зразки слід класифікувати за такими ознаками:

  • область вимірювань і величина, що атестується;
  • матеріал (речовина) - носій величини, що атестується;
  • значення величини;
  • метрологічне призначення контрольного зразка.

Точність величини, що атестується еталонного зразка повинна бути в залежності від його призначення.

Допустимі похибки величини, що атестується стандартних зразків, а також клас точності повинні бути визначені нормативними документами, затвердженими в установленому порядку.

При атестації в цілому партії все еталонні зразки повинні бути однорідними, тобто значення величини, що атестується в кожному примірнику або його частини не повинно відрізнятися від значення, зазначеного в паспорті на всю партію.

При атестації кожного примірника референтного зразка значення величини, що атестується в кожній ділянці обсягу або поверхні даного екземпляра не повинно відрізнятися від зазначеної у свідоцтві.

Пример.
стандартний зразок зерна пшениці для калібрування аналізатора
Контрольні зразки зерна расфасовуются в поліетиленові пакети і являють собою сукупність зернівок.

Яке б кількість зерен з пакета ми не взяли, вони повинні в повному обсязі відображати характеристики всього вмісту пакета.

Для цих цілей при виготовленні еталонних зразків зерна, безліч відібраних проб з різних партій ретельно перемішуються для отримання однородностіі.

У свою чергу однорідність стандартного зразка впливає не тільки на точність, але і на повторюваність результатів при калібрування вимірювальних приладів, включаючи інфрачервоні аналізатори зерна.

Контрольні зразки властивостей повинні бути стабільними в часі

Зміна аттестованної величини в еталонному зразку протягом терміну його придатності, зазначеного в паспорті, не повинна перевищувати допустимого.
Допустима величина зміни протягом часу повинна бути вказана в технічних умовах на виготовлення контрольного зразка.

Приклад.

На кожен стандартний зразок зерна для калібрування аналізаторів видається протокол лабораторних випробувань, в якому вказується дата проведення контрольного тесту "вологим" лабораторним методом.

Після цього контрольні зразки зберігаються в холодильнику при низькій температурі від +4 до + 8 ℃, що гарантує збереження протягом певного періоду виміряних властивостей: вміст білків, вологості і т.д.

Розфасовані референтні зразки зерна повинен задовольняти ряду вимог:

  1. Репрезентативність вибірки, що в свою чергу визначається якістю змішуванням зерен з різних партій і кількістю.
    Якщо матеріалу мало - наприклад 50 грам, цієї кількості може бути недостатньо.

    З іншого боку, якщо матеріалу занадто багато, наприклад розфасоване кілька кілограмів в один пакет, то при відправці замовнику, після розтину герметичної упаковки, буде використана лише мала частина, а інша не буде затребувана.
  2. Обсяг стандартного зразка повинен забезпечити максимальне велику кількість проведених калібрувань вимірювальних приладів (вологомірів, ІЧ аналізаторів зерна).
    процес калібрування аналізатора зерна по еталонному зразку
    Якщо в лабораторії присутні наприклад 2 інфрачервоних аналізатора і привезені  ще 3 вологоміра для калібрування по еталонним зразкам, то необхідно виходити з кількості зерна для настройки (повірки) кожного з вимірювальних приладів.

    Якщо пакет з контрольним зразком пшениці має масу 1 кг, а для одного з 5-ти приладів досить 100-200 грам, то можна обійтися всього одним пакетом.
    Це вигідно і з фінансової точки зору.
    Єдина умова: щоб після розпакування калібрування всіх аналізаторів проводилось протягом найкоротшого часу, і еталонні зразки зерна не втратили свої властивості - не змінився процентний вміст компонентів.
Скільки показників якості повинен включати стандартний зразок зерна і які ?
  1. Все залежить від того, які прилади підлягають контрольним тестам по референтним зразкам.

    ✓ Наприклад пурка перевіряється по еталонним зразкам зі значенням натури зерна, наведеним в паспорті.
    ІЧ аналізатор може налаштовуватися по контрольним зразкам на кілька величин: жир, волога, масло, зольність, клейковина зерна, білок та ін.
  2. Специфіка аналізованих компонентів для кожного референтного зразка:
    • сої, ріпаку: масова частка вологи, білка, жиру;
    • пшениці: вологість, білок, число падіння, сира клейковина, натура.
Яка повинна бути номенклатура контрольних зразків?

Перелік стандартних зразків зернових культур визначається національним і міжнародним ринком зернових культур і включає найбільш популярні види зерна і насіння: овес, пшениця, соняшник, соя, рапс, а також макухи та шроти.