Стандартні зразки для налаштування експрес аналізаторів комбікормів і зерна

Posted by   Александр Тырышкин
30/06/2018
Стандартні зразки для налаштування експрес аналізаторів комбікормів і зерна

Аналіз кормів для тварин, як лабораторним способом, так методом інфрачервоної спектроскопії за допомогою попередньо відкаліброваного по стандартним зразкам експрес аналізатора, дозволяє оперативно контролювати якість вироблених з серна та насіння комбікормів за найкоротший час і з високою точністю.

Процес укрупнення агропромислових холдингів, шляхом придбання активів і будівництва нових заводів призводить до побудови замкнутих виробничих циклів: "вирощування зернових, олійних культур" - "переробка і реалізація зерна" - виробництво "комбікормів" - "відгодівля тварин і птиці".

референтні (контрольні зразки) насіння, зерна, макухи, шроту




На кожному з етапів з метою зниження метрологічної невизначеності, ІЧ аналізатор калибруется по різним контрольним зразкам: зерна і насіння (пшениця, овес, кукурудза, соя), а також похідних після переробки (шроту і макухи сої, соняшнику, ріпаку).

 

Це дозволяє отримувати якісну кормову продукцію для тварин і птиці

Також точно налаштований БІЧ аналізатор, результати якого відрізняються від даних хімічного ("мокрого") методу не на відсотки, коли калібрування проводиться по сумнівних зразках невідомого походження, а всього лише на 0,1-0,3% (при використанні референтних зразків), дозволяє:

  • достовірно розрахувати собівартість продукції і вартість товарної партії;
  • здійснювати контроль на всіх етапах - від приймання сировини до готових комбікормів;
  • уникнути суперечок з контрагентами;
  • забезпечити швидкий набір ваги тваринами і птахами через збалансований зміст компонентів в комбікормі.

Стандартний, лабораторний метод вимагає покупки дорогого обладнання, найму висококваліфікованого персоналу, значних витрат енергії і найголовніше - на дослідження витрачаються години часу.

Альтернатива: інфрачервоний аналізатор для цілісного, подрібненого зерна і комбікормів, що працює в режимі просвіту або відображення, попередньо відкалібрований по еталонним зразкам

Спосіб заснований на високому ступені кореляції масової частки компонентів в аналізованих продуктах і ступеня поглинання (відображення) довжин хвиль.

БІЧ аналізатор зерна і кормів для тварин і птиці



Аналізатори зерна і кормів для тварин і птиці дозволяють визначати процентне співвідношення компонентів "за один крок", шляхом повороту дифракційної решітки, тобто відображати відразу показники: вологість, зола, протеїн, клейковина, жир, клітковина, амінокислоти і т.д. (в залежності від виду продукту).



Для отримання достовірних результатів, необхідно щоб експрес аналізатор періодично налаштовувався (калібрувався) зі стандартних зразків, отриманих від виробника, перелік компонентів в яких перевірявся в декількох незалежних сертифікованих лабораторіях.

стандартний зразок шроту


На відміну від контрольних зразків зерна, які характеризуються високим ступенем однорідності, приблизно однаковим розміром окремих зернин, отримання стандартних зразків макухи і шроту (сої, соняшнику, ріпаку) пов'язане з труднощами - великий і не стабільний розмір окремих елементів ускладнює забезпечення однорідністі і повторюваністі результату при калібруванні БІЧ аналізатора навіть при ідеальному налаштуваннія оптичного монохроматора і крокового двигуна фотоспектрометра.



Зменшити похибку як на етапі складання нових градуювальних рівнянь, так і при наступних вимірах, дозволяє обертання кювети або самого світлового пучка (в залежності від моделі ІЧ аналізатора).

При недосягненні повторюваності, через різний розмір комбікорму, можливо доведеться провести попередню гомогенизацию, для забезпечення рівномірності гранул.

Для цих цілей перед калібруванням експрес аналізатора, можливо знадобиться розмелювання зразків лабораторним млином.

Необхідна умова при цьому - щоб проба не нагрівалася, не змінювалися показники вологості, протеїну, жиру і т.д..

Однак заводські настройки (записані в пам'ять калібрувальні рівняння), розроблені навіть на основі тисяч референтних зразків, зібраних з різних регіонів і країн, не завжди застосовні і може знадобиться як корегування калібровок аналізатора (нахил і зміщення) або виведення нових залежностей за кількома контрольними точками, розподіленим по всьому діапазону, для чого необхідні хоча б 5 стандартних зразків з різними значеннями властивостей

Наприклад з вмістом білка 4,5%; 5,9%; 6,5% и т.д.

настройка ІЧ аналізатора по еталонним зразкам


Також калібрування експрес аналізатор по еталонним зразкам буде потрібне:

  • при заміні інфрачервоної лампи;
  • після ремонту і технічного обслуговування
  • коли виникає необхідність в багатофакторному аналізі нового продукту, який раніше не досліджувався (наприклад раніше був шрот соняшнику, а тепер ріпаку).

Однак побудувати калібрувальну криву неможливо без первинного еталона - контрольного зразка комбікорму.


Для великих багатопрофільних сільгосппідприємств, виробничі потужності яких розташовані за сотні кілометрів один від одного і часто в різних країнах, гостро стоїть питання єдності вимірювань, метрологічної простежуваності і невизначеності


 

Ідеальний варіант коли кожен інфрачервоний аналізатор в різних лабораторіях калибруется зі стандартних зразків, отриманих від одного виробника, що вигідно з наступних причин:

  1. Якщо аналізатор зерна і комбікорми містить функцію перенесення калибровок кормів і кормових інгредієнтів, в тому числі відправлення засобами локальної мережі або інтернет, досить налаштувати один вимірювальний прилад і передати настройки в іншу лабораторію. Таким чином референтний зразок як первинний еталон стає частиною віддаленого управління експрес аналізаторами.
  2. Не потрібно самим шукати, де отримати первинний еталон (стандартний зразок комбікорми).
  3. Відповідальність за показники якості несе виробник контрольних зразків макухи, макухи і шроту.